Vyvarujte sa najčastejších chýb
Každý zlozvyk pri šetrení vás stojí trocha peňazí – a ani o tom nemusíte vedieť. V tomto článku si uvedieme pár príkladov a zároveň si povieme zopár tipov ako byť o pár chlpov zodpovednejší k spotrebe energie.
Práčky a umývačky riadu boli kedysi vyhlásenými žrútmi energie – elektriny aj vody. Tie časy sú už dávno preč. Moderné prístroje sú optimalizované na maximum. Napríklad umývačka riadu dokáže vraj denne ušetriť až päť až tridsať litrov vody v bežnej domácnosti. Vynásobte si to počtom dní... Pri práčke sa oplatí využívať šetriace programy a neprať dlhšie ako je to naozaj nevyhnutné.
Prázdna chladnička spotrebúva viac energie ako plná, hoci sa to nemusí zdať. Ak je plná vychladených vecí, tak je udržiavanie teploty menej náročné – preto napríklad do poloprázdneho mrazáku dávaje aspoň ľad. Pri obstarávaní chladničky (mrazničky) si spočítajte členov domácnosti a vynásobte objem 60 litrami na hlavu.
Na plynovom sporáku dbajte o silu plameňa, príliš silný totiž plytvá plynom. Samozrejmosťou je správna veľkosť hrnca na správnu veľkosť platničky. Plamene určite nesmú šľahať vedľa, inak teplo uniká.
Správne zateplený dom šetrí okolo 40 percent nákladov na kúrenie. Pomôcť sa však dá aj bežnými návykmi v dome, napríklad správnym vetraním, zatváraním správnych dverí, tým že nezakrývate radiátory nábytkom alebo záclonami a podobne. Za každý stupeň navyše si na faktúre nájdete zhruba o päť percent vyššiu sumu, takže zvážte či doma náhodou neprekurujete – je to veľmi častý zlozvyk našich domácností. Možno nepotrebujete mať 25 stupňov cez deň, ale len 20. V noci, samozrejme, môžete kúrenie obmedziť alebo dokonca vypnúť a udržať teplotu na šestnástich stupňoch – všetci sú pod paplónmi.
Termostat nastavujte tak, aby sa nekúrilo, keď doma nikto nie je. Čím menšie rozpätie medzi rôznymi teplotami v programe termostatu, tým väčšia úspora a menšie tepelné straty kotla. Centrálne kúrenie je vždy výhodnejšie ako lokálne, čiže napríklad plynové ohrievače v miestnosti a podobne. Tie sú určené hlavne na príležitostné „zaskočenie“, nie na nepretržitú prevádzku.
Žiarovky a žiarivky nenechávajte neustále rozsvietené, veďte k tomu aj deti. Vlastne – učenie detí k správnemu šetreniu je hlavný nástroj rodiča ako mať doma všetko v poriadku.
Autor: Donny