E-marketing

E-marketing

Marketing

Marketing

Reklama

Reklama

Travel Marketing

Travel Marketing

Art Marketing

Art Marketing

Hi-Tech

Hi-Tech

Hľadať

Elektrocentrála nie je pre každého, ale vyplatí sa

Mať či nemať doma elektrocentrálu (alias záložný zdroj elektrickej energie)? Vskutku hamletovská otázka. Samozrejme, pokiaľ nebývate na nejakej chalupe mimo civilizácie alebo nezažívate pravidelne povodne. Pre štandardnú domácnosť môže ísť o nadbytočný kus techniky – elektrické „blackouty“ na Slovensku nemávame často na rozdiel od rozvojových krajín (ale aj vyspelá krajina môže zažiť megavýpadok, napríklad keď na USA padajú hurikány typu Sandy či Katrina – keď 20 miliónov ľudí ostane bez elektriky, buďte si istí, že sa biznis s generátormi krásne rozbehne).
ziarovkaAk však doma vediete malý podnik či živnosť, benzínový generátor (alebo iný) začína byť zaujímavý. Jeden deň bez energie je totiž stratový deň. Tu už môžete rozmýšľať o serióznej, napevno vstavanej elektrocentrále. Tie sú mohutné, drahé a môžu byť napevno pripojené k domácej elektrickej sieti. Ich výkon je slušný, málokedy hrozí, žeby ich nejaký spotrebič vyradil ako pri menších mobilných generátoroch. Utiahnu dokonca dom, kde sú pozapínané klimatizácie a podobne náročné záležitosti. Tie sú však tiež výborná vec – najmä ak si môžete prenosný generátor voziť prakticky v kufri auta. 
 
V praxi si pri kúpe kladieme hlave ekonomické otázky? Ako je to drahé? Koľko to žerie, koľko ma vyjde prevádzka? A potom ďaľšie otázky: je to bezpečné? Nekazí sa to často? Necítiť z toho splodiny? Je to treba zložito montovať? Aká je záruka a servis? Dokážem s tým manipulovať? Veľké elektrocentrály možno nie sú pre každého, ale sú niektoré odvetvia (napríklad stavebníctvo), kde sa bez nich v určitom momente len veľmi zle zaobídete.
 
Čím väčší generátor, tým viac obvodov (fáz) sa dá s ním napojiť. Ak ho potrebujete len pre časy núdze a zúfalstva (živelná pohroma), určite nebude potrebovať prevádzkovať každý spotrebič v dome, hlavne ide o to nevyhnutné (teplo, vysúšanie, sledovanie správ). Ak by ste generátor používali častejšie, ta sa určite už budete rozhodovať podľa ekonomickej prevádzky, veď napríklad taká elektrocentrála s výkonom 7 kilowattov dokáže za hodinu zožrať paliva aj za tri eurá. A to sa môže časom predražiť.
 
 
Autor: Donny

Kto je online?

Práve tu je 87 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Vydavateľ

Agentúra EL (Agency EL), s.r.o., Partizánska cesta 1513, 02601 Dolný Kubín

 ISSN: 2585-9900