E-marketing

E-marketing

Marketing

Marketing

Reklama

Reklama

Travel Marketing

Travel Marketing

Art Marketing

Art Marketing

Hi-Tech

Hi-Tech

Hľadať

Oravské múzeum aktívne reaguje na výzvy Fondu na podporu umenia. V roku 2018 sa zapojili do programovej výzvy „Odborné ošetrenie zbierkových fondov“ s projektom „Reštaurovanie Ptolemaiovho atlasu“. Fond na podporu umenia podporil tento projekt sumou 2 000 €, vďaka čomu bolo možné uskutočniť odborné reštaurovanie vzácneho diela z fondu Bibliotéky Čaplovičiany.

ptolemaiosVýsledkom odborného ošetrenia je zreštaurovanie historickej knižnej väzby Ptolemaeus, Claudius: Ptolemaevs Avctvs Restitvtvs. Emacvlatvs. Cvm Tabvlis Veteribvs Ac Novis z roku 1520, ktorá okrem vzácnych máp obsahuje supralibros Juraja Turzu V. Jedná sa o pamiatku tlačenú čiernou tlačiarenskou farbou na ručnom papieri vyššej gramáže s ručne kolorovanými mapami, ktoré boli pravdepodobne tlačené z drevorytov.


Zreštaurovanie vzácneho Ptolemaiovho atlasu je pre múzeum o to cennejšie, že v roku 2019, kedy bol projekt ukončený si pripomína 180. výročie darovania Bibliotéky Čaplovičiany Orave. Unikátnu zbierku vzácnych kníh, ktorú svojim rodákom daroval Vavrinec Čaplovič tvorí v súčasnosti takmer 94 000 knižničných jednotiek.

 

Foto: Bibliotéka Čaplovičiana

Zdroj: Oravské múzeum

Kto je online?

Práve tu je 112 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Vydavateľ

Agentúra EL (Agency EL), s.r.o., Partizánska cesta 1513, 02601 Dolný Kubín