E-marketing

E-marketing

Marketing

Marketing

Reklama

Reklama

Travel Marketing

Travel Marketing

Art Marketing

Art Marketing

Hi-Tech

Hi-Tech

Hľadať

Investovali by ste do umenia online?

Obchod s umením bol dlhé roky konzervatívnou záležitosťou pre určitú skupinu ľudí a dodržiaval svoje nepísané pravidlá. Rozmach internetu však zasiahol aj túto konzervatívnu sféru, čím sa otvorili neskutočné obchodné možnosti nielen predajcom umenia, ale aj umelcom, ktorí ho využívajú na svoju propagáciu. 
artmarketingVýhody obchodovania s umením cez internet sú rovnaké ako pri bežnom tovare ponúkanom v e-shopoch. Zanikajú náklady na drahý prezentačný priestor, väčší počet zamestnancov a drahú reklamu.
Výhodou predaja umenia cez internet je možnosť osloviť veľké množstvo potencionálnych zákazníkov z akéhokoľvek kúta sveta za rozumné náklady spojené s reklamou na internete.
Ako prvá začala ponúkať moderné umenie online v deväťdesiatych rokoch spoločnosť Eystorm. V poslednej dobe sa na túto činnosť špecializujú hlavne Artsy a ArtSpace s pestrou ponukou diel významných umelcov. Pri expanzií internetového predaja umenia vyjadrili popredné zahraničné predajné galérie, že nemajú obavy z poklesu predaja vo svojich galériách, pretože ich stála konzervatívna klientela, ktorá tvorí gro zákazníkov, naďalej vyhľadáva benefity spojené s priamym kontaktom predajcu a zákazníka. 
Americký gigant v internetovom predaji, firma Amazon.com, Inc. uviedla v roku 2013 do prevádzky platformu zameranú na umenie, s cieľom sprístupniť ponuku galérií širokej verejnosti s možnosťou kúpy umeleckých diel online. Zobrazenie rozmanitej ponuky a online predaj umeleckých diel funguje na províznom systéme, kedy sa provízia vyráta z koncovej predajnej ceny diela. Provízia Amazon.com sa pohybuje medzi 5% až 15% v závislosti na cene diela. Platforma ArtSpace si účtuje províziu od 10% do 20%. 
Obchodná platforma pôsobiaca u našich susedov a dostupná aj u nás, AUKRO.cz, ktorú prevádzkuje Allegro group, prevádzkujúca obchodné platformy v strednej a východnej Európe si účtuje províziu  1% pri sume do 2000 Kč. Pri predajnej sume prevyšujúcej túto hodnotu sa účtuje jednorazový poplatok 7,5 Kč.  Aukro poskytuje dve možnosti kúpy. Kúpa ihneď za stanovenú cenu, alebo v dražbe. Takýto nákup umenia má však aj svoje riziká, ak nenakupujete od overených predajcov, môže sa stať, že sa stanete majiteľom falzifikátu. Tie podľa niektorých odhadov tvoria až tretinu trhu s umením.
 
Okrem kúpy obrazu online v e-shopoch prišla s rozmachom internetu aj iná, veľmi obľúbená možnosť kúpy, a to prostredníctvom online aukcie. Aukcie umenia patrili dlhé roky k výsadám bohatých a vyvolených. Zúčastňovala sa ich len obmedzená skupina ľudí skladajúca sa z rozmarných boháčov, zberateľov a milovníkov umenia.  Technický pokrok však vytvoril nový obchodný kanál pre aukčné siene a otvoril dvere do sveta umenia širšej verejnosti. Najslávnejšie aukčné domy Christies a Sotheby´s využili potenciál internetu, aby získali nových klientov z celého sveta. Christies ponúka  svojim klientom on-line dražby od roku 2006 pod názvom Christies Live ™.
Online aukcie sú novodobým, dynamicky sa rozvíjajúcim druhom predaja, ktorý prináša obchodu s umením nové možnosti.
Nemajú žiadne časové a geografické obmedzenia a záujemcovia môžu využiť možnosť dražiť umelecké dielo z pohodlia domova a zachovať si určitú anonymitu, ktorú v aukčnej sieni strácajú.
Potenciál takéhoto predaja začali využívať aj dve najúspešnejšie aukčné spoločnosti s umením na Slovensku, Soga a Darte. Širokú ponuku diel nájdete v príslušnej sekcií na ich webových stránkach.
Umenie je zaujímavá investícia, ktorá vám v prípade dobrej investície prinesie okrem estetického zážitku aj slušné zhodnotenie.
 
Internet prispieva ku globalizácií trhu s umením, a sprístupňuje ponuku obchodníkom širokej škále potencionálnych zákazníkov z celého sveta a stáva sa tak prístupnejším a prináša čoraz viac nových zberateľov a investorov.
 
 
Autor: Daša Lofajová

Kto je online?

Práve tu je 239 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Vydavateľ

Agentúra EL (Agency EL), s.r.o., Partizánska cesta 1513, 02601 Dolný Kubín

 ISSN: 2585-9900