E-marketing

E-marketing

Marketing

Marketing

Reklama

Reklama

Travel Marketing

Travel Marketing

Art Marketing

Art Marketing

Hi-Tech

Hi-Tech

Hľadať

Európska noc výskumníkov prinesie neopakovateľné zážitky s vedou. Posledný septembrový piatok  30. 9. 2022 sa pripojí päť slovenských miest k najväčšiemu vedecko - popularizačnému podujatiu v Európe. Bratislava, Košice, Banská Bystrica, Žilina a Poprad sa opäť na jeden deň ponoria do tajov vedy a návštevníkom Európskej noci výskumníkov prinesú nielen najnovšie vedecké objavy a inovácie. Sprievodcami svetom vedy budú významní zahraniční vedci, ale aj poprední slovenskí výskumníci a mladé vedecké nádeje.

08 2022 eNV2022 ZA 220x220Vesmírne objavy, roboty, prototypy technologických noviniek, prelomové poznatky z biológie, medicíny či fyziky, ale aj zábavné úlohy, hlavolamy či najrôznejšie pokusy. Aj na to sa môžu tešiť návštevníci už 16. ročníka Európskej noci výskumníkov, ktorej tohtoročným mottom je výzva „Dôverujme vede“. Svojím zameraním výnimočná Európska noc výskumníkov sa uskutoční v tento deň paralelne v 25 európskych krajinách a Slovensko medzi nimi ani tentokrát nebude chýbať. „Naším hlavným cieľom je aj tento rok podnietiť mladých ľudí aj širokú verejnosť k tomu, aby si jednoduché pokusy vyskúšali aj doma a prostredníctvom nich lepšie spoznali vedu a ľudí, ktorí za ňou stoja,“ objasňuje Ľubomír Bilský, riaditeľ o. z. Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA), ktorá podujatie spoločne s partnermi SAV, CVTI SR a I-Europa organizuje.

V Žiline sa budú môcť návštevníci v OC Mirage pozrieť do stánku „Čo vie družica zistiť o Zemi“, kde budú mať možnosť zistiť napríklad aj to, že existujú aj družice na diaľkový prieskum Zeme, ktoré sa dajú použiť na vyhľadávanie zásob spodnej vody ako aj na archeologické prieskumy. Veľkým lákadlom budú aj chemické pokusy s odborníkmi z Univerzity Mateja Bela. „Pre najmenších návštevníkov sú pripravené zaujímavé farebné chemické reakcie, písanie svetlom, prepínanie molekúl či odoberanie otlačkov prstov. Tí starší zase budú mať možnosť identifikovať (umelú) krv a možno bude aj malý výbuch,“ pozýva Ľ. Bilský.

Všetko o katastrofách sa malý výskumníci dozvedia vo vedeckom stánku „Nie je kríza, ako kríza!“, kde si zvládanie kríz rôzneho druhu budú môcť vyskúšať na vlastnej koži. Vedci zo Žilinskej univerzity, totiž, ponúknu prostredníctvom virtuálnej reality reálny obraz katastrof. „Ani najmenší bádatelia sa nemusia báť, že prídu skrátka, máme pre nich pripravené pexeso a kvízy ako zdolať krízu,“ dopĺňa Ľ. Bilský. Detailný program Európskej noci výskumníkov 2022 v jednotlivých mestách je zverejnený na www.nocvyskumnikov.sk.

Tak ako každý rok, aj tento ročník Európskej noci výskumníkov so sebou prinesie desiatky diskusií so špičkovými odborníkmi. Vlajková diskusia, ktorá bude hovoriť priamo o téme tohtoročného podujatia, sa uskutoční v bratislavskom V-klube. O tom, ako navrátiť dôveru vo vedu, budú diskutovať Pavol Šajgalík (predseda Slovenskej akadémie vied), Dušan Škvarna (profesor, Univerzita Mateja Bela), Silvia Porubänová (sociologička a výkonná riaditeľka Slovenského národného strediska pre ľudské práva) a Daniela Kováčová (vysokoškolská pedagogička, Univerzita Mateja Bela). „Je pre mňa veľkým potešením, že o kľúčovej téme tohtoročnej Noci výskumníkov prídu diskutovať skutočné kapacity slovenskej vedy. Diskusiu budeme aj streamovať aby bola dostupná aj nadšencom pre vedu, ktorí sa do Bratislavy nedostanú, pozýva Ľ. Bilský.

Kto je online?

Práve tu je 308 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Vydavateľ

Agentúra EL (Agency EL), s.r.o., Partizánska cesta 1513, 02601 Dolný Kubín

 ISSN: 2585-9900