E-marketing

E-marketing

Marketing

Marketing

Reklama

Reklama

Travel Marketing

Travel Marketing

Art Marketing

Art Marketing

Hi-Tech

Hi-Tech

Hľadať

Zemianska kúria

Kúria bola v Uhorsku skromnejšie vidiecke sídlo strednej a nižšej šľachty. Zväčša sa jednalo o jednopodlažné murované, prípadne čiastočne murované stavby, ktoré sa odličovali od ostatných objektov obývaných bežným vidieckym obyvateľstvom. Zemianske kúrie sa vyskytovali všade tam, kde sídlili predstavitelia nižšej šľachty, zemani.

zemianska kuriaZemianke rodiny sídlili v pomerne v hojnom počte aj v rodisku Hviezdoslava, v dedinke Vyšný Kubín. Okrem dvoch dodnes stojacich kaštieľov sa tu nachádzalo i niekoľko kúrií. Kópiu zemianskej kúrie z Vyšného Kubína v správe Oravského múzea môžete nájsť aj v Múzeu oravskej dediny v Brestovej pri Zuberci. Táto zemianska kúria bola pozoruhodným sídlom príslušníkov zemianskeho rodu Meško, ktorým poskytovala reprezentatívne a pohodlné bývanie od začiatku 16. storočia. Murovaná časť zemianskej kúrie vežovitého charakteru vznikla pravdepodobne už v roku 1520 a súčasný tvar nadobudla v 18. storočí zrubovou prístavbou. Radí sa medzi neskoro renesančné stavby. Zemianska kúria je zariadená v čiastočne dobovom štýle zemianskej rezidencie so salónikom.

zemianska kuria1V kúrii je inštalovaná expozícia reflektujúca Oravské zemianstvo. Táto expozícia poskytuje návštevníkom možnosť oboznámiť sa s históriou, erbami, životom, kultúrou, ale aj súčasnými aktivitami oravských zemianskych rodov.

Pri návšteve zemianskej kúrie v Múzeu oravskej dediny v Brestovej si môžete prezrieť vzácne exponáty zo zbierkového fondu Oravského múzea, ktoré prezentujú honosne zariadený interiér zemianskeho obydlia. V rámci vtedajších sociálnych rozdielov približuje komfort životných potrieb nižšej šľachty – zemianstva na Orave. Historický nábytok oravských zemianskych rodov z Dolnej Oravy, ktorý je vystavený v tejto zemianskej kúrii pochádza z prelomu 19. a začiatku 20. storočia.

Ak sa rozhodnete navštíviť Západné Tatry, určite nevynechajte Múzeum oravskej dediny v Brestovej a v ňom situovanú zemiansku kúriu.

 

Zdroj: Oravské múzeum

Text: Admin

Kto je online?

Práve tu je 320 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Vydavateľ

Agentúra EL (Agency EL), s.r.o., Partizánska cesta 1513, 02601 Dolný Kubín

 ISSN: 2585-9900