E-marketing

E-marketing

Marketing

Marketing

Reklama

Reklama

Travel Marketing

Travel Marketing

Art Marketing

Art Marketing

Hi-Tech

Hi-Tech

Hľadať

Vo štvrtok 21. marca otvorila Oravská galéria v priestoroch Župného domu v Dolnom Kubíne výstavu, ktorá predstavuje verejnosti slovenskú výtvarnú modernu zo súkromných zbierok.

Slovenská výtvarná moderna evokuje u mnohých divákov a záujemcov o umenie modernú interpretáciu slovenskej výtvarnej tradície prvej polovice 20. storočia. Okrem toho, že akvizíciám diel moderny sa od svojho vzniku programovo venovali štátne a regionálne galérie, získali vysokú pozornosť súkromných zberateľov. Výstava pod názvom OBRAZÁREŇ / Slovenská moderna zo súkromných zbierok prináša do Oravskej galérie v Dolnom Kubíne výber majstrovských diel práve zo súkromných zbierok. Na výstave sú prezentované viaceré známe, ale aj doteraz menej známe, či neznáme i nevystavované diela najvýznamnejších klasikov našej moderny.

obrazarenOGAko uvádza kurátorka výstavy Katarína Bajcurová: „Slovenská moderna označuje výtvarnú tvorbu, ktorá v časovom oblúku od začiatku 20. storočia reagovala na západoeurópske avantgardné a modernistické hnutia vývoja umenia a pokúsila sa o ich špecifické prevzatie a spracovanie. „Udomácnenie“ modelu západnej kultúry – t. z. moderny a hnutia avantgárd ako produktov výsostne individualizovanej, industrializovanej spoločnosti – do slovenského prostredia, v tom čase ešte prevažne agrárnej civilizácie, sa nedialo priamočiaro a jednosmerne. Dochádzalo k veľmi zaujímavému domácemu „sfarbeniu“ predobrazov európskej moderny. Na jednej strane bola u nás moderna významným multikultúrnym a multinacionálnym fenoménom, na druhej starne sa stala prostriedkom a výrazom hľadania národnej identity“.

Na výstave v Oravskej galérii sú prezentované diela najvýznamnejších predstaviteľov moderny Slovenska. Návštevníci majú možnosť vzhliadnuť diela predstaviteľov košickej moderny: predchodcu Konštantína Köváriho-Kačmarika, Antona Jasuscha, Konštantína Bauera a Júliusa Jakobyho, maliarov, ktorí vizualizovali „život a mýtus rodnej zeme“, ďalej Martina Benku, Gustáva Mallého, Jana Hálu, Karola Ondreičku, Miloša Alexandra Bazovského, Arnolda Petra Weisza-Kubínčana, Zola Palugyaya, Ľudovíta Fullu, Mikuláša Galandu a Imra Weinera-Kráľa, ale aj Edmunda Gwerka, Júliusa Flacheho, Kolomana Sokola, Cypriána Majerníka, Jakuba Bauernfreunda, Andreja Nemeša, Petra Matejku, Jána Mudrocha, Dezidera Millyho a Vincenta Hložníka.

Výstava s názvom OBRAZÁREŇ / Slovenská moderna zo súkromných zbierok, predkladá vizuálne pútavý príbeh výtvarného modernizmu, v ktorom slovenskí umelci originálnym spôsobom reagovali nielen na aktuálne výtvarné hnutia v Európe, ale často prinášali aj osobitú správu o svete, v ktorom žili.

Výstava inštalovaná vo Veľkej výstavnej sieni Župného domu v Dolnom Kubíne potrvá do 23. júna 2024.

 

Autor: Daša Lofajová

Foto: Oravská galéria

Kto je online?

Práve tu je 334 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Vydavateľ

Agentúra EL (Agency EL), s.r.o., Partizánska cesta 1513, 02601 Dolný Kubín

 ISSN: 2585-9900