E-marketing

E-marketing

Marketing

Marketing

Reklama

Reklama

Travel Marketing

Travel Marketing

Art Marketing

Art Marketing

Hi-Tech

Hi-Tech

Hľadať

Revolúcia v digitálnom umení a nekonečné možnosti

Kryptomeny a celková digitalizácia sveta naberá v posledných rokoch neuveriteľné obrátky. Rýchlosť pokroku zrejme už ani nedokážeme spomaliť a digitálnej revolúcií sa nevyhne ani umenie, pre ktoré je NFT ako stvorené. Pri umení však jeho potenciál nekončí.

NFT je skratka pre anglický výraz non-fungible token, čo v preklade znamená nezameniteľný token. Z technického hľadiska môžeme NFT označiť za jednotku dát zapísanú v digitálnej databáze blockchain, ktorá je jedinečná a nedá sa zameniť, rozmnožiť ani nijako okopírovať. Čo to však znamená v praxi? V praxi môže byť NFT viazané na ľubovolný digitálny súbor, teda napríklad: zvuj, video, obrázok, alebo 3D model.

Pri predchádzajúcom odseku vám už zrejme napadlo, že každý súbor môže mať nekonečné množstvo kópií. To je samozrejme pravda, vďaka nezameniteľnému tokenu však bude mať to skutočné originálne vlastníctvo iba jeden jediný človek a je ľahko overiteľné kto je skutočný majiteľ súboru. V praxi je to podobné, ako keď je známy obrázok vytlačený na tričkách, plagátoch a všade možne, ale jeden jediný pravý originál je v múzeu a všetci o tom vedia. V tomto prípade je múzeum blockchain.

Aké má NFT využitie?

Najľahšie na pochopenie je určite digitálne umenie. Vďaka NFTs môžu umelci speňažiť svoje digitálne maľby, 3D modely, hudobné súbory a podobne. NFTs majú však potenciál a svoje postavenie aj v gamingu, športe, medzi zberateľmi, v social cluboch a podobne. Nekonečné možnosti nás však ešte len čakajú v tzv. Metaverse.

Kde sa dá NFT kúpiť?

NFT trhov je viacero, no medzi najznámejšie patrí určite OpenSea, Rarible či kryptomenové burzy Binance a Crypto.com. Svoj NFT trh chystá aj gigant Coinbase. Okrem trhu je však potrebné si vybrať aj aký blockchain chcete používať. NFT totižto môžu byť zapísané do rôznych blockchainov. Najpoužívanejší je Ethereum, ale popularitu naberá aj Solana či Polygon.

 

Autor: Milan Urgošík

Kto je online?

Práve tu je 15 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Vydavateľ

Agentúra EL (Agency EL), s.r.o., Partizánska cesta 1513, 02601 Dolný Kubín

 ISSN: 2585-9900