E-marketing

E-marketing

Marketing

Marketing

Reklama

Reklama

Travel Marketing

Travel Marketing

Art Marketing

Art Marketing

Hi-Tech

Hi-Tech

Hľadať

Investori sa neustále snažia hľadať nové možnosti pre čo najvýhodnejšie zhodnotenie svojich peňazí. Preto pri lustrovaní možností investovania, môžeme naraziť aj na pojem art banking. Gablerov bankový lexikón ho definuje ako časť privátneho bankovníctva, ktorá sa zaoberá správou aktív a poradenstvom v oblasti investícií do umenia a starožitností. Prvé štúdie na tému investovania do umeleckých diel sa začali objavovať v 80. rokoch 20. storočia po tom, čo sa niektoré umelecké diela vydražili vo svetových aukčných sieňach za závratné sumy. Pokles akciových trhov v čase globálnej krízy donútil investorov poobzerať sa po alternatívnych formách investovania. Investovanie do umeleckých diel, bolo jednou z nich. Neprináša však okamžitý efekt. Všetko závisí od aktuálnych požiadaviek trhu.

Alternatívna investícia?

Nárastu záujmu investorov o investíciu do umenia viedol k vzniku art bankingu, ktorý svojim privátnym klientom poskytuje množstvo bánk vo svete aj u nás. Ako prvá začala poskytovať služby art bankingu v roku 1998 švajčiarska banka UBS, ktorá využíva na vytvorenie analýz výkonnosti jednotlivých umelcov aukčné databázy. Sleduje vývoj cien diel jednotlivých umelcov, umeleckých smerov a období, čím sa analytici snažia zachytiť aktuálny trend v obchode s umením. V Českej republike začala art banking ako prvá ponúkať UniCredit Bank a touto alternatívnou formou investovania sa zaoberá aj slovenská UniCredit Bank. V rámci privátneho bankovníctva ponúka od roku 2010 art banking aj VÚB. Na základe úrovne VIP statusu sú klientovi poskytované adekvátne služby v podobe odborného poradenstva a priameho zastupovania pri kúpe umeleckých diel. Dôležitým faktorom pri art bankingu pre privátnych klientov je investičný horizont zhodnotenia. Tatra banka pripravila pre klientov projekt Art Consulting. Medzi poskytovateľov privátnych služieb klientom zahŕňajúcich aj art banking patrí aj Privatbanka, ktorá na slovenskom trhu pôsobí od roku 2005. Investície do umenia sa stali atraktívnymi pre privátnych klientov hlavne počas krízy, kedy ceny umeleckých diel nezaznamenali prepad, ale rast. Banky nakupujú umelecké diela pre svojich privátnych klientov hlavne na aukciách, prípadne cez obchodných agentov, pričom sa zameriavajú hlavne na hlavne blue-chipsy, kde renomé autora zaručuje úspech a zhodnotenie investície. Medzi svetové blue-chipsy patria Andy Warhol, Mark Rothko, Roy Lichtenstein, Jean-Michel Basquiat, Gerhard Richter, či tajomný Banksy.

Banky vytvárajú rôzne nadácie na podporu mladých umelcov, čím si určitým spôsobom zaisťujú nových nádejných umelcov, ktorých diela sa môžu stať súčasťou zbierky ich privátnych klientov. Problémom investovania do umenia u nás je nedostatočná legislatíva, ktorá neumožňuje účtovne kúpu umeleckého diela zaradiť do odpisov a komplikuje kúpu umeleckého diela zo zahraničia.


Nie všetky banky s umením obchodujú

Spojenie bankového sektoru a výtvarného umenia má u nás pomerne dlhú históriu v podobe umeleckých zbierok. Medzi banky, ktoré zbierajú umenie patria Národná Banka Slovenska a Slovenská sporiteľňa. NBS získala niekoľko hodnotných umeleckých diel po zániku Štátnej banky československej a následne investovala do kúpy ďalších umeleckých predmetov. S umeleckými dielami však neobchodujú. Azda najrozsiahlejšiu umeleckú zbierku z pomedzi bánk pôsobiacich na Slovensku má Slovenská sporiteľná. Táto zbierka sa budovala viac ako 50 rokov a zahŕňa diela slovenských, českých a maďarských autorov. Obsahuje cez 1200 maliarskych, sochárskych, fotografických a grafických diel. Základ zbierky tvoria prevody umeleckých diel z bývalých Roľníckych vzájomných pokladníc, ktoré získavali umelecké diela väčšinou v súvislosti s poskytovaním pôžičiek, úverov alebo iných majetkových pohľadávok, kedy brali diela do úschovy. Niekoľko umeleckých diel sa dostalo do zbierky darom, ako napríklad olejomaľba Jána Hálu, ktorý ju daroval tejto inštitúcií z vďaky za pôžičku na obnovu požiarom zničeného Važca. Táto zbierka bola prvou ucelenou zbierkou výtvarného umenia na Slovensku mimo pôdy galérií. Z globálneho hľadiska má z pomedzi bánk najväčšiu umeleckú zbierku obsahujúcu cez 50 000 diel, Deutche Bank.

 

Autor: Daša Korytárová Lofajová

Kto je online?

Práve tu je 65 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Vydavateľ

Agentúra EL (Agency EL), s.r.o., Partizánska cesta 1513, 02601 Dolný Kubín

 ISSN: 2585-9900