E-marketing

E-marketing

Marketing

Marketing

Reklama

Reklama

Travel Marketing

Travel Marketing

Art Marketing

Art Marketing

Hi-Tech

Hi-Tech

Hľadať

Zbierkový fond Oravského múzea skrýva mnohé umelecké poklady. Jedným z nich je aj kolekcia obrazov od známeho slovenského autora Adolfa Medzihradského. Niektoré z nich boli do fondu získané už pred desaťročiami aj zo súkromných zbierok, čo sa odzrkadlilo na ich stave. Preto sa Oravské múzeum rozhodlo požiadať o dotáciu a dodať olejomaľbám pôvodný nádych.

Námestie v D.Kubínemaľba celok po očisteníA tak sa v roku 2021 zapojilo do výzvy Fondu na podporu umenia v programe 5.4.1 Odborné ošetrenie zbierkových fondov s projektom pod názvom „ Adolf Medzihradský v zbierkach LVO-SL“ a úspešne získalo dotáciu vo výške 2000 €.

Cieľom projektu bolo zreštaurovanie dvoch vzácnych umeleckých diel. Prvým bola olejomaľba s názvom „Na Likave“, ktorá pochádza z roku 1895 a zachytáva vtedajšiu podobu a pohľad na Likavský hrad z prostredia Likavky. Do zbierkového fondu Oravského múzea bola nadobudnutá v roku 2001 a odvtedy bolo zjavne potrebné vykonať komplexné ošetrenie celkového diela. Druhou olejomaľbou je dielo s názvom „ Námestie v Dolnom Kubíne“, ktoré vyžadovalo zreštaurovanie rámu. Maľba je vzácna aj z dôvodu, že zachytáva obraz dolnokubínskeho námestia pred požiarom, ktorý vypukol koncom 19. storočia a zmenil jeho celkovú podobu. Tento obraz dopĺňa Expozíciu Pavla Országha Hviezdoslava v Dolnom Kubíne a je jej neoddeliteľnou súčasťou. Mnohí návštevníci pri ňom trávia čas a sú pohltení atmosférou ktorú maľba zachytáva. Vďaka fondu na podporu umenia sa múzeu darí udržiavať diela aj pre nasledujúce generácie.

Reštaurátorské práce na dielach vykonala Mgr. art Erika Benická, ktorá s múzeom spolupracovala už v minulosti. Pri reštaurovaní dodržiaval prísne postupy tak, aby zachovala všetky pamiatkové hodnoty a do budúcna pomohla zamedziť ďalšiemu poškodeniu a degradácii, čím predĺžila ich celkovú životnosť. Diela sú po zreštaurovaní využívané na krátkodobé, i dlhodobé študijné a výstavné účely. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

FPU logo4 bielenamodromAutor: Mgr. Barbora Gustiňáková

 

Kto je online?

Práve tu je 15 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Vydavateľ

Agentúra EL (Agency EL), s.r.o., Partizánska cesta 1513, 02601 Dolný Kubín

 ISSN: 2585-9900