E-marketing

E-marketing

Marketing

Marketing

Reklama

Reklama

Travel Marketing

Travel Marketing

Art Marketing

Art Marketing

Hi-Tech

Hi-Tech

Hľadať

Bleskovky

Inzertné portály

Nakupujete na internete cez inzerciu?

Určite už každý jeden z vás navštívil inzertný portál ako bazar.sk, či Bazoš. Možnosť predať veci, ktoré už nepotrebujeme, prípadne kúpiť niečo zaujímavé cez inzerciu má u nás dlhoročnú tradíciu. S rozvojom internetu sa záľuba ľudí predávať a kupovať predmety rôzneho druhu , či hľadať prácu presunula z inzertných novín práve na inzertné portály. 
Čítať ďalej...

182 rokov stará firma, ktorú spojili 2 sestry

P&G alebo Procter&Gamble – Firma ktorú pozná každý z nás. Každý deň používame minimálne 1 produkt od tejto dnes už 182 rokov starej firmy.

Poďme sa spolu pozrieť, ako táto úspešná firma vznikla a kto pomohol spojiť tieto dve mená dokopy.

William z Anglicka a James z Írska

William ProcterWilliam Procter (1801-1884) pochádzal z Anglického mesta Herefordshire. William začal podnikať v Londýne koncom roka 1820 s odevami. Jeho známy kamarát William Hooper nalákal vtedy 26 ročného Williama v roku 1927, aby emigroval do USA.

V roku 1930 sa Williamovi s jeho manželkou Marthou Peak Procter podarilo emigrovať do Ameriky a začal vyrábať sviečky v New York City. Neskôr sa so svojou prvou manželkou presťahovali ďalej na západ do mesta Cinncinati, kde v roku 1832 zomrela. William plánoval, že ostane v tomto meste iba krátku dobu, no nakoniec sa tam rozhodol ostať.

James GambleJames Gamble (1803 – 1891) pochádzal z malej dedinky neďaleko Enniskillen v Írsku. Emigroval do Ameriky so svojimi rodičmi v roku 1819. Plánovali, že pôjdu do Illionois, ale museli sa zastaviť v Cincinnati, lebo James ostal chorý.

Kým boli v meste a James sa zotavoval z choroby, jeho otec založil škôlku a James začal študovať výrobu mydla v Kenyon College, ktorú dokončil v roku 1824. O štyri roky neskôr sa rozhodol vyrábať svoje vlastné mydlo.

Príbeh Jamesa Gamble mi pripomína príbeh Georga Schichta z Liberca – ktorý tiež začal vyrábať mydlo v Čechách a pomohol založiť firmu Unilever. O tomto sa môžete dočítať v mojom článku – Česká rodina, ktorá pomohla založiť Unilever.

Vráťme sa ale k firme Procter&Gamble.

Sestry, ktoré spojili Williama a Jamesa

Celé sa to začalo v meste Cincinnati v štáte Ohio. Títo dvaja muži by sa nikdy nestretli, nebyť sestier Olivie a Elisabeth Norris, ktorých otec presvedčil svojich ”nových synov”, aby sa stali obchodnými partnermi, pretože odoberali rovnaké suroviny od svojich dodávateľov a tak znížili svoje náklady.

V roku 1837 vznikol spoločný podnik s názvom Procter and Gamble. Ich spoločné aktíva boli vo výške 7,192,24 USD.

cincinneti ohioAmerika sa v tých rokoch nachádzala v recesii a situácia v meste Cincinnati nebola najlepšia. Množstvo bánk v celej Amerike krachovali a šírili sa obavy, že Spojené štáty zbankrotujú. Ich nová firma ale dokázala prežiť vďaka tomu, že sa v meste nachádzali mäsiarne, odkiaľ odkupovali tuk a olej na výrobu sviečok a mydla.

V meste mali v tom čase ďaľších 14 konkurentov, ktorí vyrábali sviečky a mydlo. William a James sa ale zamerali na svoju konkurenciu ako aj dlhodobé ciele a nie na hospodársku krízu, ktorá vtedy všade panovala. V roku 1859, čo je 22 rokov po uzatvorení ich partnerstva dosiahli tržby 1 milión dolárov.

V tých rokoch aj napriek povestiam o hroziacej občianskej vojne v USA, postavili nový závod na udržanie svojho rastúceho obchodu. V roku 1862 počas občianskej vojny získali niekoľko zmlúv na dodávky mydla a sviečok pre armádu Únie. Tieto objednávky udržovali továreň v rušnom pracovnom vyťažení cez deň ako aj v noci a budujú si reputáciu spoločnosti, kde sa vojaci vracajú domov so svojími výrobkami P&G.

James Gamble v roku 1879 vyvinul lacné biele mydlo, ktoré sa rovná iným vysoko kvalitným, dovážaným čiastiacim prostriedkom. Inšpirácia pre meno mydla – Ivory, ktorú dostal jeho syn Harley v kostole keď čítal bibliu, v preklade znamená slonová kosť.

pg central ave 1V roku 1882 presviedča syn Harley Procter svojich partnerov vo firme aby prvýkrát vyčlenili 11.000 dolárov na reklamu mydla Ivory po celých Spojených štátoch, a nakoniec aj bolo propagované v týždeníku Independent. V roku 1886 sa začína výroba mydla Ivory vo fabrike Ivorydale, ktorá nahrádza prvú fabriku na Central Avenue, ktorá bola ťažko poškodená ohňom v roku 1884. Nová fabrika zahŕňa najnovšie technológie ako aj príjemné pracovné prostredie pre zamestnancov.

Na tomto obrázku môžete vidieť, že po starej fabrike v dnes už nie je skoro nič. Červená budova a čierna budova spolu s elektrickým stĺpom stoja stále na svojom mieste.

Procter&Gamble otvorila ako prvá firma v USA svoje vlastné výskumné laboratórium, vďaka čomu sa im podarilo vyrobiť nové druhy mydiel. Firme sa veľmi dobre darilo a už 4 roky po spustení fabriky Ivorydale ponúkali viac ako 30 druhov mydiel. Dopyt po mydlách prudko rástol a predaj mydiel podporovala plnofarebná tlačená reklama v časopisoch po celých štátoch. Na uspokojenie dopytu postupne otvorili fabriky mimo Cincinnati v Kansas City a následne v Kanadskom Ontáriu. Po nich nasledovali mnoho ďaľších po celých Spojených štátoch.

ivory soapO 36 rokov neskôr v roku 1926 rastie dopyt po parfumovaných mydlách a firma predstavuje svoje prvé voňavé mydlo menom Camay.

V roku 1937 firma oslavovala 100 ročné výročie od založenia a v tomto roku dosiahla tržby až 230 miliónov dolárov. Dnes táto firma vyrába a predáva približne 100 rôznych druhov produktov, od pracích práškov až po hygienické potreby.

Podarilo sa mi nájsť polročný zápis zo stretnutia zamestnancov z roku 1890 vo fabrike Ivorydale adresované Jamesovi Gamblemu. Firma bola známa tým, že ako prvá firma v USA vytvorila program na prerozdelovanie zisku zamestnancom.

Autor: PeterDK

Zdroj: PG

Kto je online?

Práve tu je 14 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Vydavateľ

Agentúra EL (Agency EL), s.r.o., Partizánska cesta 1513, 02601 Dolný Kubín

 ISSN: 2585-9900