E-marketing

E-marketing

Marketing

Marketing

Reklama

Reklama

Travel Marketing

Travel Marketing

Art Marketing

Art Marketing

Hi-Tech

Hi-Tech

Hľadať

Moderná svadba s prvkom tradície

Prečo neurobiť svoj deň tradičný a predsa iný? Čepčenie nevesty je významný svadobný obradový akt založenia čepca na hlavu mladuchy. O jeho význame svedčí aj to, že sa zachovávalo ešte dlhú dobu aj po tom, čo sa prestali nosiť čepce ako súčasť odevu vydatých žien.

Čepčenie symbolizuje zmenu stavu mladuchy z dievky na vydatú ženu. Podľa tradície sa konalo ráno po svadobnej noci.

V 20. storočí sa v dôsledku skrátenia svadieb časovo spojilo s obradom skladania venca mladuchy, čo bývalo o polnoci sobášneho dňa.

Počas svadby, zväčša po polnoci, sa z dievky stávala žena. Pri odčepčení prišla o venček, ktorý nahradil čepiec, hlavný znak vydatej ženy.

Premenu symbolizovala aj zmena svadobného odevu. Sprievodné úkony čepčenia mali zabezpečiť neveste plodnosť , prosperitu a podobne. Čepčenie sprevádzal spev obradových svadobných piesní s motívmi rozlúčky. Čepčenie sa zachovávalo aj v časoch, keď čepce zanikli (nahradila ich šatka). Aj v súčasnosti patrí čepčenie v rôzne zmenených podobách k najrozšírenejším svadobným obyčajom.

V dnešnej dobe sa čepčenie opäť vracia na svadobnú hostinu, kde ho vykonávajú zväčša folklórne súbory.  Ak vám ľudová nôta nevonia, ale predsa by ste chceli čepčenie, Agentúra EL Vám ponúka čepčenie nevesty v zemianskom , či meštianskom štýle.

Na svadobnú hostinu zavíta zemepán oblasti v ktorej sa svadba koná. Vyjadrí nespokojnosť stým, že  svadba je bez jeho povolenia a  vedomia. Je rozhodnutý svadbu zrušiť, avšak na naliehanie  manželky a dcéry, sa dá uhovoriť. Príjme mladých do zemianskeho či meštianskeho stavu, no neodpustí si odovzdať im písomne práva a povinnosti manželov, voči panstvu, ktorému územie, kde sa svadba koná patrí. Zemepán dáva pokyn štyrom mladým devám, aby odobrali neveste venček a vykonali odčepčenie, ktorého on sám je hlavným aktérom.

Takéto oživenie svadobnej hostiny je vhodné pre páry, chcú zachovať svadobné tradície, ale aj oživiť svoj veľký deň niečím iným, netradičným, čo ich odlíši od ostatných.

 

Zdroj: Agentúra EL s.r.o.

Kto je online?

Práve tu je 312 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Vydavateľ

Agentúra EL (Agency EL), s.r.o., Partizánska cesta 1513, 02601 Dolný Kubín

 ISSN: 2585-9900